Zdravá pleť je krásna a jemná na dotyk. K dosiahnutiu tohto stavu však často vedie kľukatá cesta s prekážkami, ako je akné, vysušená a unavená pleť, čierne bodky. Často v dôsledku použitia nesprávnych kozmetických prípravkov.

Tak, ako nie je možné zostaviť jedálniček, ktorý by vyhovoval každému človeku na svete, nie je možné ani vyrobiť dokonalý a univerzálny produkt na starostlivosť o pleť.

Každá pleť je totiž jedinečná. Potrebuje rozmanitú „stravu“, ktorá jej dodá všetky výživné látky a dostatočnú hydratáciu, aby bola zdravá a svieža. Aby ste pleti dali presne to, čo potrebuje, zistite, k akému typu patrí.

Jednoduchý test na určenie typu pleti

Pri určovaní typu pleti sledujeme, koľko mazu produkuje, či je na dotyk suchá alebo mastnejšia, či má sklony k nedokonalostiam, pôsobí unavene alebo sviežo, či je matná alebo lesklá.

Na otestovanie sa nepotrebujete nič, len mydlo alebo pleťovú vodu, ktorú bežne používate.

Postup:

1. Umyte si tvár, alebo očistite pomocou prípravku.

2. Počkajte 30 minút.

3. Pozorne skúmajte vzhľad pleti a vaše pocity. Všimnite si nos, čelo, bradu a líca. Usmejte sa, zamračte sa, našpúľte pery.

Je vaša pleť príjemná na dotyk, mastnejšia, alebo suchá? Cítite napnutie pri úsmeve? Podľa toho, ako sa po 30 minútach pleť prejaví, ju môžete zaradiť do jednej zo 4 kategórií:

1. Normálna pleť

Príjemný pocit čistoty, bez pnutia či podráždenia, svieži vzhľad – takto sa po čistení správa normálna pleť. Ak je to váš prípad, gratulujeme!

Normálna pleť je vyvážená, bez problémov. Nie je mastná ani suchá, nie je náchylná na podráždenie. Zo všetkých štyroch typov je najmenej náročná na starostlivosť.

Rozhodne ju však nezanedbávajte. Doprajte jej výživu, ktorú si zaslúži. Jemne ju čistite, hydratujte, pridajte aj sérum proti starnutiu. Používajte produkty s kyselinou hyalurónovou, s vitamínom C a antioxidantmi z prírodných zdrojov.

Vaša pleť sa vám poďakuje žiarivou krásou, ktorá nevyhasne ani v zrelom veku.

Exotic Goddess Ageless Serum.jpg

2. Mastná pleť

Ak sa vaša pleť 30 minút po čistení začína lesknúť a je na dotyk mastnejšia, zrejme toto bude váš typ. Mastná pleť máva sklony k nedokonalostiam, spôsobeným upchávaním pórov.

Potrebuje účinné a pravidelné čistenie, ráno aj večer. Po čistení aplikujte sérum, ktoré „skrotí“ nadmernú produkciu mazu. Rovnako dôležitá je hydratácia. Upokojujúce a liečivé bylinné extrakty pomôžu vyliečiť akné.

Príjemné osvieženie dodá tonikum plné vitamínov, ktoré môžete použiť kedykoľvek počas dňa, aj keď ste na cestách.

3. Suchá pleť

Majitelia suchej pleti zažívajú nepríjemné pocity podráždenia po pobyte na slnku či po použití niektorých kozmetických produktov. 30 minút po čistení pleť ostáva suchá a napätá, čo sa nemení ani po niekoľkých hodinách.

Suchá pleť je na pohľad unavená, niekedy sa prejavuje začervenaním v niektorých oblastiach, svrbením až pálením. Treba jej dodať výživu a tiež ochranu pred vplyvmi prostredia.

Používajte veľmi jemný prípravok na čistenie a dbajte na dostatočnú hydratáciu. Maska s vitamínom E a bambuckým maslom pomôže vytvoriť bariéru, ktorá zabráni strate vlhkosti.

4. Kombinovaná pleť

Komplikovaná situácia nastáva, keď sa na pleti objavia prejavy suchej aj mastnej pleti. Mastnejšia zvyčajne ostáva T-zóna (čelo, nos a brada), suchšia oblasť líc. Takáto pleť máva sklony k akné a iným problémom.

Starostlivosť o zmiešanú pleť s prírodnými produktmi je podobná, ako pri mastnej pleti. Potrebuje pomôcť s vyvážením tvorby mazu, ktoré dosiahnete len správnym čistením, tonizáciou a hydratáciou. Extrakty z kurkumy, harmančeka, nechtíka aloe vera a uhorky vám pomôžu zabojovať s nedokonalosťami zmiešanej pleti.

Bylinky, ovocie a prírodné oleje dokážu rozžiariť aj problémovú pleť. Nezabúdajte však na dobrú životosprávu. Vaše celkové zdravie, dostatočný príjem tekutín, vitamínov a minerálov, ale aj psychická pohoda, sa priamo odráža na kráse vašej pokožky.

Zdieľať tento článok